O projektu
![](sites/default/files/img/Medinfo_logo.png)
Projekt je započeo 19. kolovoza 2013. godine i traje 18 mjeseci te će rezultat biti specifičan studijski program u Hrvatskoj, ali i široj regiji.
Vrijednost projekta MEDINFO (Razvoj kurikuluma za Interdisciplinarni poslijediplomski specijalistički studij medicinske informatike) iznosi gotovo 170 000 eura, od čega nešto više od 120 000 eura (72,4%) čine sredstva Europske unije dodijeljena kroz program IPA IV – Razvoj ljudskih potencijala putem natječaja „Daljnji razvoj i provedba Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira".
Informatizacija zdravstva jedan je od prioriteta Republike Hrvatske, a prepoznat je kao važan strateški cilj i u dokumentima Europske unije. Nedostatak stručnjaka s komplementarnim kompetencijama iz područja organizacije i informatike s jedne te medicine i zdravstvene zaštite s druge strane jedna je od prepreka uspješne informatizacije zdravstvenog sustava. Projektom MEDINFO razvit će se i testirati kurikulum interdisciplinarnog poslijediplomskog specijalističkog studija medicinske informatike te definirati kvalifikacijski standard za zanimanje specijalist medicinske informatike.
Nositelj projekta je Sveučilište u Zagrebu, Fakultet organizacije i informatike Varaždin, dok je partner na projektu Medicinski fakultet, Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“. Voditeljica projekta je prof.dr.sc. Diana Šimić, prodekanica za znanstvenoistraživački rad na Fakultetu organizacije i informatike Varaždin, Sveučilišta u Zagrebu.
Motivacija
Prema trenutnom stanju u obrazovanju vidljivo je da ne postoji formalna edukacija medicinskih informatičara, iako u okviru studija medicine postoje kolegiji medicinske informatike. Postoji prethodna dobra praksa od 1987. – 1998. jer je na Medicinskom fakultetu postojao poslijediplomski magistarski znanstveni studij Zdravstveni informacijski sustavi. Prema strategiji Vlade RH informatizacija i eZdravstvo su prioritet Strategije razvoja zdravstva RH 2012–2020, a informatizacija javnozdravstvenog sustava je prioritet Strateškog plana razvoja javnog zdravstva 2013–2015. Stoga je potrebno omogućiti obrazovanje stručnjaka iz područja medicinske informatike te je stvaranje ovakvog studija prvi korak prema tome.