Struktura projekta

WP-01 Analiza potreba

Iako postoji mnogo međunarodnih izvora o okvirima vještina i temeljnim kompetencijama u zdravstvu, medicini i biomedicinskoj informatici, postoji potreba da se utvrdi koje od tih vještina i kompetencija se mogu postići kroz postojeće nacionalne studijske programe koje pohađaju naše ciljne skupine, i koje mogu biti ostvarene kroz druge oblike učenja (neformalno i informalno), kako bi se ponudio komplementaran skup ciljeva učenja. Također je važno analizirati koje od kompetencija su identificirane od strane poslodavaca kao one koje su sada potrebne, a koje mogu biti prepoznate kao ključne za tržište rada u budućnosti.

Glavni doprinosi ovog radnog paketa će biti sustavna analiza literature, te Izvješće o procjeni potreba.
Ovaj radni paket će se sastojati od sljedećih aktivnosti:

A-01 Sustavna analiza literature,
A-02 Izrada upitnika, priprema "grupog mozganja" i prikupljanje podataka,
A-03 Analiza podataka i priprema nacrta Izvještaja procjene potreba.

 

WP-02 Jačanje ljudskih potencijala

Ovaj radni paket će sadržavati aktivnosti identificiranja i premošćivanja nedostatka kapaciteta osoblja partnerskih institucija za razvoj kvalifikacijskog standarda i studijskog programa.

Organizirane će biti dvije jednodnevne radionice za 20-30 ljudi. Prva radionica će se odnositi na implementaciju Hrvatskog kvalifikacijskog okvira, razvoj i uporabu kvalifikacijski standarda i njihovu vezu sa ishodima učenja. Uz osoblje FOI-a i ŠNZ-a ova radionica će biti otvorena i za ostale zainteresirane, a posebno potencijalne poslodavce. Druga radionica će se baviti metodama procjene i priznavanja prethodnog učenja, kao i zahtjevima za međunarodnu akreditaciju studijskog programa. Primarno će biti namijenjena osoblju FOI-a i ŠNZ-a, ali također i članovima HDMI-a iz drugih visokoškolskih institucija. Biti će organizirana dva studijska posjeta europskim institucijama koje nude studijske programe iz područja zdravstva, medicinske ili biomedicinske informatike, prepoznate od IMIA-e ili druge slične međunarodne organizacije, koji se odnose na ciljeve učenja identificirane kroz WP-01, i/ili koji su proveli procjenu prijašnjeg učenja u skladu s preporukama Europskog kvalifikacijskog okvira. Svaki studijski posjet će činiti 3-4 člana ŠNZ i FOI osoblja.

Rezultati ovih aktivnosti će se sastojati od materijala za radionice, izvještaja o radionicama, evaluacije radionica, izvještaja o studijskim posjetima. Očekivani ishod je povećanje kapaciteta osoblja kod oba partnera za implementaciju učenja usmjerenog na studenta i temeljenog na vještinama, kompetencijama i ishodima učenja; razvoj studijskog programa i kvalifikacijskog standarda, i također povećanje kapaciteta potencijalnih poslodavaca za uporabu razvijenog kvalifikacijskog standarda u području upravljanja ljudskim potencijalima.

Ovaj radni paket će se sastojati od sljedećih aktivnosti:

A-01 Radionice za osoblje partnerskih institucija,
A-02 Studijski posjete.

WP-03 Logistika

FOI je razvio i implementirao aplikaciju za upravljanje studijskim programom, koji podržava izradu i održavanje studijskog programa i ishoda učenja kolegija, ulaznih kompetencija, zahtjeva kolegija i preduvjeta. Ova aplikacija će biti nadograđena tako da uključi prepoznavanje prethodnog učenja i da podrži dosljedan razvoj fleksibilnih studijskih putanja za ciljne skupine studenata.

Ovaj radni paket će biti usmjeren na osiguravanje logističke podrške glavnim aktivnostima kroz sljedeće aktivnosti:

A-01 Unapređenje softvera za planiranje kurikuluma,
A-02 Instalacija i održavanje softvera i hardvera,
A-03 Javna nabava i podugovaranje.

Ishod ovog radnog paketa će biti osiguravanje potrebne opreme, softvera, literature, stručnjaka, i korisničke dokumentacije nadograđenog softvera.

WP-04 Razvoj studijskog programa i kvalifikacijskog standarda sveučilišnog specijalista medicinske informatike

Izrada nacrta studijskog programa će uključiti sastavljanje izvještaja izvodljivosti, definiranje ulaznih kompetencija, ključnih kompetencija i ishoda učenja programa, definiranje ishoda učenja kolegija i njihovo povezivanje s ishodima učenja studijskog programa, definiranje ulaznih kompetencija kolegija/modula, definiranje preduvjeta za kolegije, definiranje sadržaja i oblika izvođenja kolegija/modula, identificiranje obavezne i neobavezne literature, procjenu opterećenja studenata i ECTS bodova kolegija i završnog rada. Izrada nacrta studijskog programa će biti izvedeno uporabom aplikacije za razvoj i održavanje studijskih programa razvijene od strane FOI-a. Smjernice za prepoznavanje prethodnog učenja će omogućiti procjenu ishoda učenja postignutih kroz formalno, neformalno i informalno učenje, te će oblikovati temelj za odabir fleksibilne strukture studija, prilagodljive potrebama pojedinog studenta. Dokumenti za osiguravanje kvalitete će definirati kriterije za procjenu kompetencija predavača, kriterije za predavaone i opremu (dostupnost laboratorija, računala, literatura itd.), kriterije za kvalitetu nastavnih materijala, kriterije za procjenu postignutih ishoda učenja, metodiku za evaluaciju percepcije kvalitete kod studenata. Kvalifikacijski standard će biti izgrađen na temelju rezultata ostalih aktivnosti u ovom radnom paketu, kao što su ključne kompetencije i ishodi učenja studijskog programa, ishodi učenja kolegija, dokumenti i postupci osiguravanja kvalitete. Nadalje, ishodi učenja će biti organizirani u skupove koji se mogu odvojeno procjenjivati i certificirati, čime će se omogućiti izrada individualiziranih putanja obuke. U svrhu poticanja rasprave i dobivanja povratnih informacija o nacrtima od strane ciljanih dionika, također ćemo organizirati radionice.

Ovaj radni paket će sadržavati izradu nacrta glavnih rezultata projekta: prijedloga za poslijediplomski specijalistički studij medicinske informatike i prijedloga za kvalifikacijski standard specijalista medicinske informatike. Uključivati će sljedeće aktivnosti:

A-01 Izrada nacrta studijskog programa,
A-02 Izrada nacrta smjernica za priznavanje prethodnog učenja,
A-03 Izrada nacrta dokumenata za osiguranje kvalitete,
A-04 Izrada nacrta kvalifikacijskog standarda,
A-05 Radionice i konzultacije s dionicima o nacrtima dokumenata.

Glavni rezultati ovog radnog paketa su prijedlog dokumenata za kvalifikacijski standard i studijski program. Ostali rezultati uključuju smjernice za prepoznavanje prethodnog učenja, postupci za osiguravanje kvalitete, kao i izvještaji o radionicama i ostalim oblicima povratnih informacija. Očekivani ishod je daljni razvoj Hrvatskog kvalifikacijskog programa, povećanje kapaciteta poslodavaca za implementaciju Hrvatskog kvalifikacijskog okvira u području upravljanja ljudskim potencijalima, prepoznavanje studijskog programa među ciljanom grupom studenata i njihovih potencijalnih ili trenutnih poslodavaca, i uspostava suradnje između dionika koja će doprinijeti održivosti studijskog programa i kvalifikacijskog standarda nakon završetka projekta.

WP-05 Razvoj nastavnog sadržaja i nastavničkih materijala za e-učenje

Na temelju strategije Sveučilišta u Zagrebu za e-učenje, definirat ćemo minimalnu standardnu razinu podržanosti e-učenja za sve kolegije. Za svaki kolegij razvit ćemo nastavne materijale u digitalnom obliku, kako bi ispunili zahtjeve za standardnu razinu e-učenja i učiniti ih dostupnima kroz platformu e-učenja.

Ovaj radni paket će obuhvatiti razvoj studijskih modula i kolegija, i to kroz dvije aktivnosti:

A-01 Razvoj sadržaja kolegija,
A-02 Razvoj nastavnih materijala i sadržaja za e-učenje.

Očekivani ishodi ovog radnog paketa su on-line nastavni materijali i kolegiji, sa dovoljnim brojem kolegija dostupnih na engleskom jeziku, kako bi se omogućilo izvođenje jednog kompletnog studija na engleskom jeziku.

WP-06 Implementacija pilot studija

Implementacija će biti provedena kroz pilot izvođenje studijskog programa kao programa cjeloživotnog učenja za odabranu skupinu sudionika. Studijski program i kvalifikacijski standard će biti revidirani na temelju povratnih informacija sudionika pilot studija. Tijekom pilot studija, predavanja će se snimati te će snimljeni video materijali biti dostupni u sustavu za e-učenje.

Ovaj radni paket čini jedna aktivnost:

A-01 Pilotiranje i evaluacija studijskog programa.

Očekivani izlati ovog radnog paketa su: snimljena predavanja, Izvještaj o izvedenim kolegijima, nastavni sadržaji te revidirani dokumenti. 

WP-07 Diseminacija

Vanjska komunikacija će biti u tijeku s predstavljanjem rezultata projekta na web stranicama projekta, s najmanje dvije prezentacije na Hrvatskoj konferenciji za medicinsku informatiku 2013 i s nizom prezentacija na drugim relevantnim događanjima, kako bi se promovirao novi studijski program i kvalifikacijski standard. Ostali oblici diseminacije će uključivati izvještaje, biltene, on-line informacije promovirane kroz mreže i web stranice sudionika i suradnika, kao i izvještaje od strane medija. Projektna metodologija, nastavni materijali i rezultati će biti objedinjeni u knjigu koja će biti izdana nakon kraja projekta.

Diseminacija će se sastojati od vanjskog i unutarnjeg komuniciranja projektnih rezultata.  Sadržavat će sljedeće aktivnosti:

A-01 Uspostavljanje internetskih stranica projekta,
A-02 Uspostavljanje kolaboracijskog sustava,
A-03 Predstavljanje projektnih rezultata na profesionalnim i znanstvenim konferencijama,
A-04 Izdavanje knjige, brošure, letaka i sl.

Izlazi ovog radnog paketa su: sadržaj internetske stranice projekta, konferencijski članci i prezentacije, te knjiga. Očekivani ishodi su prepoznavanje projekta i njegovih rezultata od strane ciljanih grupa i korisnika, kao i povećanje kapaciteta potencijalnih poslodavaca za uporabu razvijenog kvalifikacijskog standarda u području upravljanja ljudskim potencijalima.

WP-08 Upravljanje projektom

Cilj ovog radnog paketa je efikasna koordinacija i upravljanje projektnim aktivnosti. Radni paket sadrži jednu aktivnost:

A-01 Upravljanje projektom.

Izlazi ovog radnog paketa su periodična i završna izvješća, trajanje sastanka Upravnog odbora projekta, vanjsko i unutarnje vrednovanje, te izvješća procjene rizika. Očekivani ishod je efikasna implementacija projekta.